Vitaj v klube milovníkov vína!

Ak si sa dostal až sem, je zrejmé, že to s láskou k dobrému vínku myslíš naozaj vážne. Tešíme sa, že ťa na vínnej ceste plnej zážitkov bude sprevádzať Wine Door Club a veríme, že ti náš výber ulahodí. Okrem výberových vín, ktoré máš vo svojom boxe, si pre teba náš someliér pripravil aj niekoľko riadkov. Stačí si len vybrať svoju selekciu biele vínačervené vínamix 1 bielych a červených alebo mix 2 biele a ružové a začať objavovať.


Selekcia Biele víno

Sauvignon blanc, Rapaura Springs, 2019

Sauvignon blanc, celosvetovo známa odroda pôvodom z Francúzska. Vinohradníctvo a vinárstvo na Novom Zélande začalo fungovať od 40. rokov 19. storočia. Až v roku 1974 sa však na trhu objavil prvý novozélandský Sauvignon blanc. Časom sa ukázalo, že práve toto miesto je pre túto odrodu najlepšie na svete. Sauvignony z Nového Zélandu sú ľahké, svieže s herbálnymi a citrusovými tónmi.

V rukách práve držíš šampióna, Sauvignon blanc z vinárstva Rapaura springs, ktorý vyhral ocenenie „Najlepší Sauvignon“ na svete. Víno vyzrievalo iba v nerezových tankoch, čím si zachovalo ľahký a svieži charakter. Módnym trendom je tu skrutkovací uzáver, vďaka ktorému sa mnohí nesprávne domnievajú, že je takéto víno podradné. Pravda je však taká, že vinár takto nafľašuje víno z dôvodu, aby ho zanechal v pôvodnom stave. To znamená, že víno nie je vhodné na dlhodobú archiváciu a uzáver nemá vplyv na kvalitu vína. Cieľom je vychutnať si takéto víno mladé a svieže. Cez skrutkovací uzáver nedochádza k mikrooxidácii ako pri korku.

Vinárstvo sídli v azda najznámejšej oblasti na Novom Zélande – Malborough. Vinárstvo si zakladá na ekologickom prístupe s ohľadom na šetrenie životného prostredia. To sa im ako vínárstvu s väčšou produkciou darí najmä vďaka vlastnej čističke vody. Tiež získavajú krištáľovo čistú horskú vodu z rieky Wairau, ktorá sa po polroku uvoľní a preteká vinohradmi Rapaura springs.

Víno je svetlej zelenožltej farby so zelenkavým odleskom. Vychutnaj si krásnu aromatiku po žihľave, čerstvo pokosenej tráve a egrešoch s jemnou bazou. Chuť je osviežujúca plná bylín, mäty, egrešov a limety. Veľmi príjemná kyselina a dlhotrvajúca dochuť.

Najlepšie sa hodí k ľahkým, letným jedlám, najmä s kozím alebo ovčím krémovým syrom. Tieto chute sa neuveriteľne dobre dopĺňajú. Výborným spoločníkom bude tiež k tvojim obľúbeným studeným šalátom.

Berta Rizling vlašský, Single Vineyard

Domácu produkciu v tejto selekcii háji mladé slovenské vinárstvo Berta nachádzajúce sa na Strekove. Svoje prvé vinohrady vysadili zakladatelia už v roku 2005, no oficiálnym dátumom vzniku je rok 2009. Vyrábajú sa tú väčšinou odrody tradičné pre pestovanie v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti a v súčasnosti sú všetky vína vybavené šrobovacím uzáverom. Zaujímavosťou je nepochybne otlačok prstov bratov Lukáša a Matúša, ktorý je ako znak originality a garancii kvality, prítomný na každej fľaši. Za jednu dekádu vyrobia približne 35 000 fliaš.

Hoci Rizling vlašský patrí medzi najrozšírenejšie odrody v celej vinohradníckej Európe, jeho pôvod nie je známy. Na Slovensku sa mu mimoriadne darí a v niektorých oblastiach dosahuje skvelé výsledky. Podľa názvu si ho možno pomýliť s Rizlingom rýnskym, s ktorým však nemá takmer nič spoločné a obe odrody chutia diametrálne odlišne. Najlepší vinohrad pre túto odrodu na svete je trať Železná na Morave. Bonusom tohto vína je preto i fakt, že podmienky  vinohradu z ktorého pochádza sú s tými ideálnymi veľmi podobné.

Suché vínko sýtejšej žltozelenej farby má svoj charakteristický prejav s vôňou zeleného jablka a hrušky. Chuť je šťavnatá a vyvážená, s citrusovou aciditou, ktorá je v harmónii so zrelým sladkým jabĺčkom a limetkovo-korenistou dochuťou.

Teplota podávania: 9-10 °C

Výborne doplní jedla z rýb ako je zubáč či sumec. Vyskúšaj sviatočnú kombináciu grilovaného zubáča s karotkovým pyré s hráškom a citrónovou omáčkou.

Follador Prosecco Valdobbiadene, DOCG Brut Superiore

Ocitnúť sa v samom srdci Prosecca v talianskom Valdobbiadene je snom mnohých. Vďaka vínku z jedinečných a svetovo uznávaných vinohradov, tak môžeš aspoň na chvíľu urobiť. Vyrobené je tradične z odrôd 95% Glera, 5% Perrera Verdiso metódou Charmat, ktorá je založená na druhotnom kvasení v nerezových tankoch, čo vínu dodáva charakteristickú ľahkosť a sviežosť. Hrozno je z osem hektárových viníc patriacich rodine Follador. Rozprestierajú sa na krásnom prírodnom amfiteátri v mozaike maličkých vinohradov, v obci Santo Stefano.

Mottom tohto vinárstva je byť strážcom svojho územia, ktoré je nekompromisné, ale zároveň fascinujúce. Ponúka čistú prírodu ktorá vie byť krutá, ale aj pohostinná. Ako sami tvrdia, len na vinohradníkovi záleží ako ju dokáže skrotiť a využiť vo svoj prospech. Dôležitý je však rešpekt k prírode a tvrdej práci. Na logu spoločnosti je vyobrazený osol, ktorý symbolizuje tvrdú prácu po boku ľudí a tvrdohlavosť nepodriadiť sa trhu, ale ísť vlastnou cestou kvality.

Je v kategórii brut a jeho zvyškový cukor je do 7g na liter, radíme ho preto k suchým vínam. Vínko je svieže a harmonické, s nie príliš vysokou kyselinou. Obsah kyselín je tu 5g/l.

Víno je zelenožltej iskrivej farby s výraznou citrusovou arómou s herbálnym podtónom. V chuti prevláda jablko a limetka so šťavnatým a dlhým záverom.

Teplota podávania: 4-6°C, v kalichu typu flauta alebo champagne glass.

Prvotriedne talianske Prosecco, nemôže byť nikdy krokom vedľa a chutí skvele za každých okolností. Ak si chceš jeho vysokú kvalitu predsa len užiť na 110%, odporúčame vychutnať si ho s ľahkými letnými jedlami, ako je listový šalát, pasta carbonara či šalát caprese.


Selekcia Červené víno

Hacienda Zorita, Tempranilo crianza, 2011

Na úvod si predstavíme jedno z najzaujímavejších španielskych vinárstiev z regiónu Castila y León – Ribera del Duero. Ako niektorí tušíte, hovoríme o vinárstve Hacienda Zorita, ktoré je zaujímavé práve pre jeho limitovanú produkciu vín, zachytávajúcu atmosféru oblasti Duero. Vinárstvo sa samo prezentuje ako brána do krajiny chleba a vína, a to najmä vďaka dlhoročnému pestovaniu viniča a to už od roku 1366.

Tempranillo je typická odroda pre Španielsko, kde sa jej vynikajúco darí. Crianza označuje dobu zrenia, šesť až dvanásť mesiacov v dubovom sude.

Červené víno, ktoré je príjemne ovocné a šťavnaté. Zmysly podmaní vôňa višní a čučoriedok s náznakom sladkého drievka, fíg a korenín. Chuť vína je plná a pikantná s ovocnými tónmi.

Teplota podávanie: 15-17°C

Víno odporúčame servírovať s hovädzími steakmi alebo výraznou zeleninou na grile s tymiánom.

Santa Ana La Mascota, Malbec

Vinárstvo Bodegas Santa Ana založil ako jedno z prvých vinárstiev v krajine, v roku 1891 Don Luis Tirasso, ktorý bol priekopníkom v oblasti rozvoja vinohradníctva v Argentíne. Santa Ana už viac ako storočie harmonizuje tradíciu a technológiu, vďaka čomu sú tieto vína uznávané pre svoju kvalitu nielen na národnej, ale i na medzinárodnej úrovni a aktuálne sa vyvážajú do viac ako 50 krajín sveta. Kľúčom úspechu spoločnosti sú inovácie a neustále zlepšovanie kvality vín.

Odroda Merlot má svoj pôvod vo Francúzsku, kde sa dnes pestuje už len veľmi zriedka. Zvykla sa používať do kupáží, teda do blendov. Hoci vo svojej pôvodnej vlasti, na juhozápade Francúzska, nehrá už takmer žiadnu úlohu, v Južnej Amerike je čoraz obľúbenejší a jeho novým domovom sa stala Argentína. Argentínske víno Malbec sa vyrába vo viacerých regiónoch, z ktorých najznámejším je provincia Mendóza. Sú pomerne vhodné na archiváciu a dosahujú plnú štruktúru. Vína sa dobre pijú a majú mäkkú trieslovinu a ovocný charakter, všetky komponenty do seba pekne zapadajú a je v nich cítiť istú divokosť.

Suché vínko z argentínskej Mendózy ročník 2017 sa v pohári pýši výraznou čierno-červenou farbou. Magická vôňa si ťa podmaní vanilkou, horúcimi malinami s horkou čokoládou a čiernymi ríbezľami. Tvoje zmysly poteší aj chuť po korení, bobuľovom ovocí a jahodách.

Teplota podávania: 16-18°C

V kuchyni sa najlepšie snúbi s hovädzím steakom na grile alebo gratinovaným bôčikom s pečeným zelerom.

Modrý Portugal, Repa Winery, 2018, Oaked

Vinárstvo Repa zo Šenkvíc sa vďaka svojej kvalite vín zaraďuje medzi top vinárstva na Slovensku. Vášeň pre víno mal Jozef Repa už od detstva. Víno zo svojich vinohradov začal vyrábať už od roku 1989, nešlo však o podnikateľské účely a do profesionálneho štádia prerástla jeho vášeň až v roku 2009.

Máme tu ideálneho predstaviteľa slovenskej klasiky. Ak sa povie orešanské červené, myslíme tým modrý Portugal, ktorý nemá nič spoločné s Portugalskom dokonca sa tam vôbec nepestuje. Pôvod tejto odrody ostáva neznámy, no je rozšírená práve v strednej Európe, kde sa jej veľmi dobre darí. Zaujímavosťou je, že je vhodné aj pre vegánov. Pýtaš sa, čo je na bežnom víne nevegánske? Víno sa najčastejšie číri kazeínom, ktorý sa získava z vaječných bielkov. Na sile tomuto vínu pridáva aj dvanásťmesačné zrenie v dubových sudoch.

Víno je rubínovej farby s fialovým odleskom. Vôňa je ovocná, jemne kvetinková. V chuti dominuje ovocie a drevito-vanilkový tón, ktorý  mu dodáva krásnu noblesu.

Teplota podávania: 16-18 °C

Doporučujeme podávať k pečenej husy alebo kačke s červenou kapustou a lokšami alebo tradičným zabijačkovým pokrmom. Vegetariáni si ho vychutnajú s údeným tofu a paradajkovou salsou.


Selekcia MIX 1: Biele & červené víno

Berta Rizling vlašský, Single Vineyard

Domácu produkciu v tejto selekcii háji mladé slovenské vinárstvo Berta nachádzajúce sa na Strekove. Svoje prvé vinohrady vysadili zakladatelia už v roku 2005, no oficiálnym dátumom vzniku je rok 2009. Vyrábajú sa tú väčšinou odrody tradičné pre pestovanie v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti a v súčasnosti sú všetky vína vybavené šrobovacím uzáverom. Zaujímavosťou je nepochybne otlačok prstov bratov Lukáša a Matúša, ktorý je ako znak originality a garancii kvality, prítomný na každej fľaši. Za jednu dekádu vyrobia približne 35 000 fliaš.

Hoci Rizling vlašský patrí medzi najrozšírenejšie odrody v celej vinohradníckej Európe, jeho pôvod nie je známy. Na Slovensku sa mu mimoriadne darí a v niektorých oblastiach dosahuje skvelé výsledky. Podľa názvu si ho možno pomýliť s Rizlingom rýnskym, s ktorým však nemá takmer nič spoločné a obe odrody chutia diametrálne odlišne. Najlepší vinohrad pre túto odrodu na svete je trať Železná na Morave, bonusom tohto vína je preto i fakt, že podmienky  vinohradu z ktorého pochádza sú s tými ideálnymi veľmi podobné.

Suché vínko sýtejšej žltozelenej farby má svoj charakteristický prejav s vôňou zeleného jablka a hrušky. Chuť je šťavnatá a vyvážená, s citrusovou aciditou, ktorá je v harmónii so zrelým sladkým jabĺčkom a limetkovo-korenistou dochuťou.

Teplota podávania: 9-10 °C

Výborne doplní jedla z rýb ako je zubáč či sumec. Vyskúšaj sviatočnú kombináciu grilovaného zubáča s karotkovým pyré s hráškom a citrónovou omáčkou.

Sauvignon blanc, Rapaura Springs, 2019

Sauvignon blanc, celosvetovo známa odroda pôvodom z Francúzska. Vinohradníctvo a vinárstvo na Novom Zélande začalo fungovať od 40. rokov 19. storočia. Až v roku 1974 sa však na trhu objavil prvý novozélandský Sauvignon blanc. Časom sa ukázalo, že práve toto miesto je pre túto odrodu najlepšie na svete. Sauvignony z Nového Zélandu sú ľahké, svieže s herbálnymi a citrusovými tónmi.

V rukách práve držíš šampióna, Sauvignon blanc z vinárstva Rapaura springs, ktorý vyhral ocenenie „Najlepší Sauvignon“ na svete. Víno vyzrievalo iba v nerezových tankoch, čím si zachovalo ľahký a svieži charakter. Módnym trendom je tu skrutkovací uzáver, vďaka ktorému sa mnohí nesprávne domnievajú, že je takéto víno podradné. Pravda je však taká, že vinár takto nafľašuje víno z dôvodu, aby ho zanechal v pôvodnom stave. To znamená, že víno nie je vhodné na dlhodobú archiváciu a uzáver nemá vplyv na kvalitu vína. Cieľom je vychutnať si takéto víno mladé a svieže. Cez skrutkovací uzáver nedochádza k mikrooxidácii ako pri korku.

Vinárstvo sídli v azda najznámejšej oblasti na Novom Zélande – Malborough. Vinárstvo si zakladá na ekologickom prístupe s ohľadom na šetrenie životného prostredia. To sa im ako vínárstvu s väčšou produkciou darí najmä vďaka vlastnej čističke vody. Tiež získavajú krištáľovo čistú horskú vodu z rieky Wairau, ktorá sa po polroku uvoľní a preteká vinohradnmi Rapaura springs.

Víno je svetlej zelenožltej farby so zelenkavým odleskom. Vychutnaj si krásnu aromatiku po žihľave, čerstvo pokosenej tráve a egrešoch s jemnou bazou. Chuť je osviežujúca plná bylín, mäty, egrešov a limety. Veľmi príjemna kyselina a dlhotrvajúca dochuť.

Najlepšie sa hodí k ľahkým, letným jedlám, najmä s kozím alebo ovčím krémovým syrom. Tieto chute sa neuveriteľne dobre dopĺňajú. Výborným spoločníkom bude tiež k tvojim obľúbeným studeným šalátom.

Primitivo di Manduria, Carlo Scala, 2014

„Primitivo“, názov, ktorý môže na prvé započutie vyvolávať zmiešané dojmy, v sebe rozhodne nič primitívne neskrýva. Odvodený je od slova „primo“, čo znamená prvotný, skorý a ideálne vystihuje hrozno, ktoré dozrieva veľmi skoro. Všetci tušíme, že toto čarovné víno pochádza z Talianska. Dôležité je však vedieť, že ide o odrodu, ktorá má pôvod v Chorvátsku, kde ju nájdeme pod názvom Crljenak Kaštelanski. Rovnaké hrozno tiež poznáme z Kalifornie, kde sa ukrýva pod názvom Zinfandel. Primitivo, ktoré si v boxe našiel, pochádza z tradičnej, južnej a teplej oblasti vhodnej na Primitivo a tým je Puglia (Apúlia).

Víno je sýtej červenej farby s fialovým odleskom. Vo vôni preniká červené bobuľové ovocie a káva. Chuť je intenzívna, ovocná s veľmi mäkkým charakterom a sladkastým dojmom. Trieslovina umocňuje pevnosť a štruktúru tohto vína. Nájdeme v ňom i tóny vyšní, kávy, korenia, čokolády a drobného ovocia.

Teplota podávania:  15-17 °C dekantácia nie je potrebná, najkrajšie je keď sa ti samé rozvinie v pohári a môžeš sledovať jeho zmeny.

Toto víno odporúčame podávať k talianským jedlám ako je pizza. Hodí sa tiež k jedlám s tmavým mäsom (hovädzie, divina), doplnených sladkastou omáčkou (slivková, čokoládová, vínna).


Selekcia MIX 2: Biele & ružové víno

Love by Léoube, Chateau Léoube, 2019

Teraz sa aspoň na chvíľu spoločne prenesieme na krásne miesto v pobrežnej zátoke na juhu Francúzsku. Práve tam je umiestnené Chateau Léoube, ktoré vyrába ocenené organické provensálske vína a olivový olej z jedného z najkrajších chránených miest v Európe. Vinice a olivové háje sú na tomto panstve starostlivo ručne udržiavané a podľa harmonických postupov s touto krajinou sú využívané osvedčené remeselnícke metódy. Ružové vína z Provence majú niektoré spoločné znaky: na podnebí majú tendenciu byť čerstvé, ostré, svetlé a suché. Každý dúšok ružového vína z Provence je ľahký ako obláčik a príjemný na dotyk. Sú to vína, ktoré treba pochopiť a vychutnať si ich jemnosť a nevtieravosť.

Hrozno ovplyvňuje pomerne blízka vzdialenosť od mora a prítomná ílovitá pôda. Všetko sa vinifikuje v nerezi. Ide o odrody Grenache, Cinsault, Syrah a Mourvèdre.

Ľahké suché víno svetloružovej farby poteší svojou jemnou herbálno-ovocnou vôňou. Chuť je rovnako ľahká, suchá so sviežou kyselinkou, v pozadí chuť nedozretých malín, mäty a broskyne.

Teplota podávania: 8-10°C

Ak si chceš toto vínko skutočne vychutnať, odporúčame kombinovať s ľahkými jedlami z kuracieho či morčacieho mäsa alebo morských plodov. Uvariť si môžeš napríklad tigrie krevety na cesnakovom masle a pikantné Aglio olio cestoviny.

Alternatíva: 

Johanes Zillinger Pink Solera, Weinviertel, Rakúsko

Ďalšie víno, ktoré sme pre teba vybrali, pochádza z vinárstva, ktoré je udržiavané v Bio-dynamickom režime. Vinár Johannes Zillinger tvrdí, že biodynamika a spolunažívanie s prírodou nie je trend, ale životný štýl. Vo svojich vinohradoch nepoužíva pesticídy a herbicídy, ale prírodné prípravky. Niektoré jeho vinohrady sú staré až vyše 100 rokov. Považuje sa skôr za vinohradníka, kedže víno sa rodí vo vinohrade. V pivnici ho nechá iba prekvasiť a takéto víno sa robí prakticky samo, je preto dôležité k nemu tak i pristupovať.

Pri tomto víne platí doslovne, že nič nie je zakázané a všetko je dovolené. Pri tvorení tohto vína sa dá veľmi pekne vyhrať s blendovaním vín a ročníkov a to hlavne systémom solera, ktorý je postavený na sudoch uložených na sebe, kde sa hore nalievajú nove ročníky a kupážujú sa so staršími vínami. Víno je v edícii revolution, ktorá nám predstavuje uletené nápady so šťastným koncom. Víno pochádza z oblasti Weinviertel (NiederOstereich) Rakúska a vinohrady ležia na vápenato-piesčitej pôde.  Použité odrody sú: 10% St. Laurent, 40% Syrah, 50% Roesler. Víno vyzrievalo v hlinených nádobách qvevri a časť v dubovom sude.

Nespútanosť tohto nefiltrovaného vínka reprezentuje aj tmavoružová farba s bordovým odleskom. Vôňa je intenzívna čerešňovo-ríbezľová a samozrejme divoká. Chuť je plná a minerálna s dominanciou granátového jablka, čerešní a šalvie.

Teplota podávania: 9-11°C

Tento ružový bio unikát sa skvelo hodí sa so šalátom s jahodami a kozím syrom alebo kačacími prsiami so šalotkovým chutnney a šalviovou redukciou.

Divine Hope, Chenin blanc, 2019

Tvojím druhým prekvapením je víno z juhoafrického vinárstva Divine Hope, v oblasti Western Cape. Chenin blanc je všestranná odroda bieleho vína, ktorá sa vo Francúzsku pestuje takmer 1300 rokov. Najčastejšie sa spája s francúzskym údolím Loiry a jeho vysoká úroveň kyslosti znamená, že ho možno vinifikovať v mnohých rôznych štýloch: ako lákavo sladké dezertné vína ovplyvnené botrytídou, ľahké medové šumivé vína a ako plné suché biele vína.

Oficiálne francúzske dokumenty spomínajú Chenin Blanc po prvýkrát už v roku 845 a od tej doby sa odroda objavuje v rôznych častiach Loiry pod množstvom synoným. Na začiatku 20. storočia hrozno mierne stratilo popularitu, ale obnovený záujem v 80. rokoch znova posilnil pozíciu Chenin Blanc ako klasickej a ušľachtilej odrody. Dnes patrí k najdôležitejším odrodám v Južnej Afrike. Chenin sa tu pestuje globálne na najväčšej ploche a predstavuje celú tretinu všetkých juhoafrických vinohradov.

Toto akostné odrodové víno je ideálnym spoločníkom všetkých milovníkov kvalitného bieleho suchého vína. V pohári sa snúbi bledožltá farba s jemne zelenými odtieňmi a vôňou po citrusových plodoch a bielych kvetoch. Jesennú náladu podčiarkne chuť po hruškách, jablkách, zimoleze a dule.

Teplota podávania: 9 – 11 °C

Na tanieri ho skvelo skombinuješ s morskými plodmi, polotvrdými syrmi ako napríklad vyzretou goudou a korenistými jedlami. Nebíčko zaručí aj kuracia rolka so špenátom, olivovou omáčkou s jazmínovou ryžou.

Chateau Rúbaň, Veltlínske zelené

Vinárstvo Château Rúbaň sídli na Strekove v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Táto oblasť je považovaná za jednu z najlepších pre pestovanie viniča na Slovensku. Má najviac slnečných dní, čo zohráva veľkú úlohu pri dozrievaní hrozna. Vinárstvo sídli v areáli lesoparku dubového kaštiela na okraji obce Rúbaň. Cieľom vinárstva je prinášať ľuďom technologicky čisté vína. Kombinujú tradície predkov s modernými technológiami a dávajú možnosť vyniknúť odrodám vykríženým na Slovensku.

Logo vinárstva predstavuje zlatý rez kmeňa stromu. Je symbolom pečate pre kvalitu každého vína. Etiketa vyobrazuje aj auto Grófa, ktorý kedysi žil v kaštieli a ako prvý v obci mal toto auto. Taktiež ovocný strom, ktorý bol vysadený pri ceste.

Veltlínske zelené je tradičné stredoeurópske víno. Odrode, ktorá pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou z Rakúska kde dominuje, sa rovnako dobre darí aj u nás. Na Slovensku patrí k najpestovanejším odrodám. Patrí k neskorým odrodám dozrieva až v druhej dekáde októbra. Svojim charakterom si ho ľudia zamieňajú  často s Rizlingom vlašským, kvôli sviežej vôni a korenistej chuti.

Pôvod hrozna tohto suchého vínka je v Jasovej. Typické je svojou zeleno-žltou farbou. Skvelú náladu navodí kvetinovo ovocná vôňa, po sviežich zelených jablkách a jemných citrusoch.  Takmer okamžite si ťa získa aj výrazná, ovocne plná chuť s dlhou mineralitou a trpkou mandľovou stopou na konci.

Teplota podávania: 9-11°C

Ak chceš k tomuto vínku pripraviť aj chutnú večeru, odporúčame pokrmy zo sladkovodných rýb, teľacieho alebo vyprážané jedlá. Dobrým tipom sú vyprážané kuracie stripsy podávané na mix šaláte z mladých listov s tekvicovým olejom a balzamikom.

 

 

 

 

 

 

 

Zatvoriť

Wine Door Club

Viac ako dobré víno

Zatvoriť

Prihlásiť sa

Zatvoriť

Košík (0)

Cart is empty Váš košík je prázdny.

Wine Door Club

Viac ako dobré víno