Mám veľa kamarátov, ktorí sú srdcom vínkari. Doma majú fľaše od výmyslu sveta a občas ma pozvú na domácu ochutnávku (a.k.a. párty). Tieto večere milujem.
Ešte viac ako ochutnávky vína doma ma bavia výlety po vinárskych oblastiach (alebo vlastne po hocakých kulinárskych oblastiach). Celý deň cestovať a pozerať sa na nádherné okolie, pohár vína v ruke a po mojom boku človek, ktorého milujem, je splnený sen.
Ale na verejné ochutnávky vína ma donútili prestať chodiť okolnosti. Môj problém s ochutnávkami je, že nikdy nemôžete priznať, že to víno podľa vás chutí ako mydlo.
To víno chutí ako mydlo a je akési čudné
Za takéto priznanie by ste si vyslúžili odsudzujúce pohľady a nevyžiadanú prednášku o vínkarskom slovníku. Nemôžete predsa len tak to víno porovnať k niečomu. Musíte dodržiavať nepísané, no zato posvätné, pravidlá.
Najskôr musíte absolvovať sériu povinností a dodržať akýsi bontón ochutnávok:
Jemne potočiť vínom, ovoňať a okomentovať to. Niečo ako „Hmm, pripomína mi to čierne korenie a rozkvitnutú čerešňu,“ by malo byť postačujúce.Hlavne nech to znie romanticky.
Potom ochutnáte a očakáva sa druhá vlna komentárov, napríklad: „Cítim stopy malín, čokolády a formaldehydu.“
Priznávam, s tým formaldehydom len žartujem. V skutočnosti by sa patrilo spomenúť ďalšie ovocie, alebo napríklad drevo. Naozaj neviem, čo všetci s tým drevom majú: kebyže chcem vedieť, ako chutí dub, olížem ten vonku pred panelákom. Okrem toho, moja voľba by bol céder, lebo ten krásne vonia!
No týmto to zďaleka nekončí. Víno môže byť drzé, ostré, chrumkavé, voňať môže ako mokrá tráva, pes, rôzne druhy kvetov či jedál.
Po niekoľkých podujatiach mi bolo jasné, že hovoriť o tele, nohách, tónoch a povahe vína proste nie je pre mňa. Hoci sme sa na poznámkach typu „drzé ako dospievajúci chlapec“ alebo „rozmarné ako mladé dievča na strednej škole“ s priateľmi potajomky perfektne bavili, rýchlo ma to prestalo baviť. Prišiel pocit, že do tejto spoločnosti jednoducho nepatrím.
Teraz to možno vyznieva, že nenávidím ochutnávky vína, ale to nie je pravda. Veľmi ich obľubujem, predovšetkým v prostredí, kde sa nemusím pretvarovať, používať slová, ktorým nerozumiem alebo udržiavať rozhovory, ktoré ma nebavia.
Je vždy zaujímavé stretnúť ľudí, ktorí víno vyrábajú. Je to však ako stretnutia s umelcami, spisovateľmi alebo vynálezcami: častokrát im nerozumieme a nie je jednoduché udržať rozhovor v rovine, v ktorej sa cítime pohodlne. Preto mi to raz za čas úprimne povedané stačí.
Viem, že nie sú všetky vínne podujatia rovnaké
Nechcem týmto článkom hádzať všetky ochutnávky a festivaly do jedného… sudu. Ale po niekoľkých pokusoch prišlo uvedomenie si, že ja vyhľadávam niečo iné, než čo ponúka väčšina týchto podujatí:
- jednoducho chutné víno (nemusím vedieť, prečo je chutné)
- spoločnosť ľudí, na ktorých mi záleží, alebo ktorých chcem spoznať
- slová, ktorým rozumiem
Toto podľa mňa nie je až tak veľa, ale nedarilo sa mi to jednoducho zažiť na tradičných ochutnávkach. Niektoré súkromné, komorné podujatia mali už príjemnejšiu atmosféru, tam však hrozí, že zo slušnosti si vypočujem oveľa dlhšiu verziu príbehu o víne priamo od vinára, než na akú mám trpezlivosť či náladu.
A to nie je urážka práce vinárov. Každý človek má skrátka svoje záľuby, o ktorých dokáže rozprávať donekonečna. Víno pre mňa nie je záľuba, ale niečo, čo si chcem vychutnať.
Nepotrebujem k tomu cítiť mandle alebo čerstvo pokosenú trávu, vedieť o sudoch, alebo hovoriť o charaktere toho vína. Potrebujem k tomu pár dobrých ľudí, pár dobrých fliaš a slobodu robiť si veci (a komentovať víno) po svojom. Preto sa u mňa doma uchytila tradícia domácich ochutnávok.
Urobte si ochutnávku vín podľa svojich predstáv
Nie je to vôbec také náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Stačí sa sústrediť na niekoľko detailov a váš domáci vínny festival je na svete.
Atmosféra
Cieľom je stráviť príjemný večer v kruhu rodiny a priateľov. Ľudia sú častokrát tak neprirodzene vážni, keď idú na ochutnávku. Práve u vás doma sa tejto neprirodzenosti ľahko zbavíte. Zapnite dobrú hudbu, vyberte niekoľko fliaš vína a pozvite svoju partiu k sebe domov.
Koľko fliaš pripraviť?
Vyberte si 3 vína, ktoré dopĺňajú jedlo, ktoré budete podávať. Takže najskôr vyberte jedlo, ktoré navaríte (či objednáte), potom k tomu spárujte vína.
Ako to prakticky pripraviť
Zoraďte fľaše v poradí, v akom chcete, aby ich ľudia ochutnali. Ak o vínach niečo viete, môžete im to povedať. Je na vás, či sa budete rozprávať o regióne, výrobe alebo o tom, akú vôňu vám vínka pripomínajú.
Na čo si dávať pozor?
Predovšetkým na teplotu vína. Tak, ako by vám pravdepodobne nechutil studený segedín, je veľmi dôležité dbať o to, aby vína neboli príliš studené alebo príliš teplé.
Nájdite nejaký ten voľný piatok, pozvite k sebe priateľov, rodinu či kolegov a vytvorte si nezabudnuteľný večer podľa seba. S výberom tých správnych vín vám radi pomôžeme.